Duszpasterstwo
istot obdarzonych duszą, ludzi i zwierząt
Logo Słońce Tybetu
PolishGermanEnglishRussianDenmarkSpanishPortugal
"Posiadają zwierzęta duszę i wiedzą co to uczucia?
Takie pytania może zadać jedynie ktoś, komu brakuje zarówno jednego jak i drugiego..."
Eugen Drewermann
 
Strona główna
Mediacja
Aktualności
Księga intencji
Rozmowy...
Księga zmarłych
 
O mnie
Kontakt
 
Chrzest
Sklep
Galeria
Newsletter
 
Tom Animalpastor
Animal Spirit Church
 

 

Św. Hieronim

Za Patrona swojej działalności obrał ANIMALPASTOR

św. Hieronima (ur. 331- zm. 420).

I dlatego właśnie w jego dzień (30 września),

dzień, w którym św. Hieronim zakołatał do bram nieba,

odprawione będzie nabożeństwo w intencji świata istot zwierzęcych...

 
Będziemy tego dnia modlili się za wszystkie żyjące na ziemi zwierzęta, zwłaszcza za te, którym nie jest łatwo, za cierpiące zwierzęta i za ludzi z nimi cierpiących, jak i za tych, którzy im (zwierzętom) ten ból zadają..

 
Dlaczego wybraliśmy właśnie jego, św. Hieronima?

Dlaczego nie św. Franciszka czy św. Rocha, świętych, którzy standardowo niejako pojawiają sie w ikonografii w otoczeniu zwierząt...?

Św. Hieronim to człowiek renesansu z duszą zakotwiczoną w filozofii średniowiecza. Człowiek o otwartych horyzontach myślenia i solidnych podstawach.
To człowiek, który wiele od siebie wymagał (był ascetą).

Nie da się rozwiązać ani problemu globalnego ocieplenia, ani też żadnych innych problemów ekologicznych, jeśli nie zacznie się od siebie, nie zacznie się wymagać najpierw od siebie. Jeśli nie będzie się człowiekiem o otwartych horyzontach myślenia i solidnych podstawach.
W tym św. Hieronim może być wzorem.

Św. Hieronim to mądry, wykształcony człowiek; człowiek rozkochany w Biblii (przeszedł do historii jak autor monumentalnego tłumaczenia Biblii z języków oryginalnych (greckiego i hebrajskiego) na język dla wielu dostępny (łacinę), autor tzw. Vulgaty...

Nam dziś trzeba wracać do Biblii. Być może zacząć czytać ją niejako od początku, może i nawet inaczej. Bez uprzedzeń, nie kierując się żadną polityką (choćby i kościelną), tłumacząc ją na język zrozumiały, i to nie tylko dla istot ludzkich, ale i istot zwierzęcych, bo i do nich skierowana była (i ciągle jest) Dobra Nowina.

Można nie wierzyć legendom, odrzucać je, bo przecież nie są w stanie oprzeć sie wymogom krytyki aparatu historycznego. Trzeba jednak lojalnie przyznać, że kształtowały (i dalej kształtują) serca i umysły (postawy) wielu pokoleń. Ich przewagą jest jednak być może to, że wznosząc sie ponad ludzie ratio, odsłaniają tajemnice przemilczane, takie, w których leży klucz do mądrości innego rodzaju.
W tej o św. Hieronimie i jego spotkaniu z lwem, kryją się całkiem niebagatelne akcenty.

Pewnego dnia, kiedy święty Hieronim odmawiał Nieszpory wraz ze swoimi braćmi, wszedł do klasztoru lew i wszyscy uciekli ze strachu, z wyjątkiem Hieronima, który, przeciwnie, wyszedł mu naprzeciw, jakby chodziło o gościa. Wtenczas lew pokazał mu zranioną łapę, a święty wezwał braci i rozkazał ranę przemyć i pilnie odnaleźć przyczynę okaleczenia. Bracia posłuchali
i spostrzegli, że łapa była napuchnięta, gdyż utkwił w niej wielki kolec, i wyleczyli lwa.”

Zawiązała się wspólnota istoty zwierzęcej i ludzkiej (lew pozostał w klasztorze i żył u boku świętego), obu istot silnych, mądrych, wolnych, istot darzących się wzajemnym respektem, szacunkiem. Jak równy z równym, każdy świadomy swojej siły i swojej godności. Św Hieronim dojrzał w lwie, istocie zwierzęcej, najpierw istotę czującą...
O tego zaczyna sie każda sensowna inicjatywa, obiecująca poprawę losu istot zwierzęcych.
Najpierw trzeba zobaczyć, że one czuja, że śnią, że cierpią...

O tym wszystkim przypomina historia św Hieronima i dlatego to on właśnie będzie nam towarzyszył w naszym duszpasterzowaniu istotom zwierzęcym i ich przyjaciołom istotom ludzkim.

Więcej: https://catholic-animals.com/activities/catholic-spirituality/saints-who-loved-animals/


Więcej o biografii św. Hieronima: www.pl.wikipedia.org  


 
Licznik gości  Liczniki internetowe Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili... Jezus z Nazaretu